fbpx

Saldumynai kenkia vaikų dantims?

Justas Viršilas

.

Kodėl genda dantukai?

Cukrus pats savaime nieko blogo nepadaro. Vaikų odontologai leidžia savo vaikams valgyti saldainius, nes jie dantims nekenkia. O kas kenkia dantims?

RŪGŠTYS! Bakterijos skaido likusius burnoje angliavandenius ir išskiria rūgštis, kurios padengia dantų paviršius. Vaikų dantys silpnai mineralizuoti, juose yra platūs dentino kanalėliai, todėl jie genda greičiau nei nuolatiniai. Rūgštys prasigraužia pro emalį, suardo dentiną ir atsiranda skylutės dantyse (dantų kariesas). Vaikų odontologai pamato net ir mažiausias skylutes, o tėvai dažnai tik pakankamai dideles, kartais tik tada, kai pradeda dantį skaudėti, o tada vaikų dantų gydymas tampa neišvengiamas. Žinoma, paprasčiausia uždrausti valgyti saldumynus, tačiau... angliavandenių yra ne tik saldainiuose: juos rasite sausuose pusryčiuose, bandelėse, sultyse, jogurte, varškės sūreliuose, pomidorų padaže.

skylutes dantyse

Išduosiu paslaptį, kaip apsisaugoti nuo daromos žalos:

  • Duokite vaikui gerti daug vandens. Geriant vandenį, kuriame yra fluoridų (Lietuvos vandenyse jo kiekis yra optimalus), nuplaunamos bakterijos ir dantys sustiprinami.
  • Leiskite vaikui valgyti daug saldumynų koncentruotai: žymiai geriau, jei savaitę kauptus saldainius jis suvalgys šeštadienį žiūrėdamas filmukus nei po truputį kiekvieną dieną. Panaši taisyklė galioja ir užkandžiams: dienos valgymų metu turi būti tik du užkandžiavimai.
  • Gazuotus gėrimus ir sultis leiskite gerti per šiaudelį. Bus ir smagiau, ir sveikiau. Angliavandeniai mažiau kontaktuos su dantimis, pieniniai dantys bus sveikesni. Jei jaudinatės dėl ekologijos ir plastiko - rinkitės ekologiškus, daugkartinius šiaudelius.
  • Dantų valymas!!! Išvalykite dantis ir tarpdančius. Tėvai mėgsta palepinti savo mažuosius skanumynais, ledais ir nieko čia blogo nėra. Tiesiog po valgio reikia išvalyti dantis. Tai taps geru įpročiu turint pieninius dantis, o vėliau ateityje leis išvengti skylučių nuolatiniuose dantyse.

Vaikų odontologas Vilniuje - Justas Viršilas